Alkoholizmus

Alkohol sa nám pletie do cesty doslova od narodenia až po hrob, pri každej príležitosti sa otvára fľaša. Ako keby sme neboli spokojní s realitou, s tým, že sme sa stretli. Pocity chceme zosilniť, podčiarknuť, zvýrazniť alkoholom. Kým sa pitie alkoholu deje naozaj na príležitostnej úrovni, netreba si s tým príliš lámať hlavu. No ako náhle začínate príležitosti vyhľadávať, môže to byť signál nepríjemného posunu vo vašom vzťahu ku fľaške.

 

Alkoholizmus – zákerne v pozadí

 

Alkoholikom sa človek stane ľahko, nepozorovane. Ono je vcelku príjemné vypiť si "na zdravie". Dostavia sa príjemné pocity, spoločnosť sa hneď lepšie baví. A ak je niečo príjemné, kto by už to nechcel zopakovať? A tak aj nabudúce si dáte nejaké to pivko. Naozaj nie veľa. Ak to budete opakovať pár mesiacov zistíte, že sa alkohol stal súčasťou vášho života. Ešte nie ste od neho závislí, ale už je tu zvyk. Zvyk použiť alkohol, ako nástroj.

Ak mi je zle, dám si alkohol a bude mi lepšie.

Ak mi je dobre, dám si alkohol a bude ešte lepšie.

Ak sa trocha nudím, dám si alkohol.

Ak mi je smutno, alkohol to môže zmeniť.

Každý z nás používa alkohol inak. Niekto pre radosť, iný po rozčúlení. Niekto ho nepoužíva. No tí, čo po ňom siahajú často riskujú. Ak ich osobnosť má znaky závislosti, môžu alkoholu celkom prepadnúť. A potom nastáva tá chvíľa (môže trvať mesiace až roky) kedy už pijeme NIELEN preto, že sme si piť zvykli. Už tak trocha musíme. Teraz už vstupuje do hry naozajstná fyzická závislosť. Telo si už na prísun alkoholu zvyklo. Potrebuje ho. Ak ho nedostanete, začínajú sa objavovať známky ako nervozita, trasenie rúk… To sa už posúvate vo fázach alkoholizmu stále hlbšie do bahna problému. Najhoršie je, že v tejto fáze vám alkohol asi nerobí nejaká vážnejšie problémy. Hlavne vám chutí piť! A tak ani nemáte čas spozorovať, že telo si už alkohol pýta. Dáte mu ho dobrovoľne. Ak s tým teraz tvrdo neseknete, váš život sa dostane na novú koľaj. Je to zvyčajne jednosmerka a vedie vždy rovnakým smerom.

Ak máte s alkoholom problém, navštívte niektorú skupinu Anonymných alkoholikov vo vašom okolí. Pomôžu vám pri posúdení kde sa vo svojom živote nachádzate a či po tej koľaji chcete ísť.

 

Alkoholizmus v rodine

 

Na alkohole je nepríjemné aj to, že nepostihuje len toho, kto pije. Alkoholik totiž niekde žije. Nejaká rodina bude asi nútená (vskutku nútená?) znášať jeho čoraz surovejšie správanie. Ožran minie veľkú časť príjmu. Zanedbáva povinnosti. Nedá sa mu veriť. Napriek tomu sa mnoho rodín o alkoholika stará, pomáhajú mu a tým mu umožňujú viac piť. Tento fenomén sa nazýva spolu závislosť. (Alebo kozávislosť).

Spolu závislosť znamená istú závislosť od alkoholu – od toho, ktorý vypije niekto iný. Spolu závislá manželka trpí vyčíňanie manžela – alkoholika. Jej život riadi to, v akom stave má manžela. Ak sa muž ožerie, ona musí… A dosaďte si niečo. Odniesť ho z krčmy, zaplatiť dlh čo spravil, utierať zvratky. Tak jej život riadi alkohol a táto žena stráca kontrolu nad svojím životom.

Pokiaľ pije niekto blízky, všetci máme tendenciu ospravedlniť ho a pomôcť mu, aby s tým prestal. A tu je základný konflikt – závislý od alkoholu prestať nechce. A kým nechce, tak ani neprestane. Márne sú prosby, vyhrážky, dohováranie, vyčítanie. Nikto okrem alkoholika nemôže kontrolovať, či sa opije. To je dôležité vedieť. Pije niekto z vašich blízkych? Uvedomte si, že ste celkom bezmocní. Nad tým nemáte moc. Neriešte to.

Ak môžete, s alkoholikom sa rozíďte. Je to strata času. Nepomôžete mu, vaša pomoc ho ešte viac invalidizuje. No a ak sa s ním rozísť nemôžete, alebo nechcete, tak zostaňte, ale zariaďte si svoj život podľa seba. Nechajte ho, nech si robí čo chce. Ani on sa nestará, či bude doma čo jesť, neupratuje, nepomôže… Ak pije, je to mimo vás.

Sú vám tieto myšlienky cudzie? O to viac vám radím, zoznámte sa s touto témou. Spolu závislosť je problém, o ktorom sa málo hovorí. Navštívte niektorú skupinu Al-anon vo vašom okolí. Sú to skupiny príbuzných, ktorí majú doma alkoholikov a trpia. 

 

Alkohol je droga

 

A je to droga tvrdá. Tak ako heroín, aj alkohol má drastické následky nielen na zdraví, ale aj na osobnosti. Nedajte sa učičíkať názormi, že "pivo je nevinné". Aj keď je to "len desina" aj z desín sa dá časom vypestovať alkoholizmus. Dokonca je to jeden z najčastejších spôsobov.

Alkohol patrí u nás medzi takzvané legálne drogy. Považuje sa za normálne, ak niekto používa alkohol pomaly pri akejkoľvek príležitosti. Zákon zakazuje pitie alkoholických nápojov pri práci, činnosti vyžadujúcej zvýšenú pozornosť, ako šoférovanie. Je však otázne, nakoľko alkohol máme tolerovať v bežnom živote. Problém je v tom, že alkoholické nápoje nám spravidla chutia. Navyše majú často príjemný účinok aj na psychiku – hlavne pri prvých pokusoch. Žiaľ, ak niekto požíva alkoholické nápoje častejšie, vzniká riziko rozvoja závislosti. A to už je nepríjemné, pretože to môže zničiť život nielen tomu človeku, ale aj jeho rodine.

Alkoholizmus sa neraz rozvíja nepozorovane, trvá aj niekoľko rokov, kým si človek začne uvedomovať, že má s alkoholom problém. Človek sám pred sebou často nechce pripustiť, že by bol nejako postihnutý. Čo na tom, že si dám denne trocha "do nosa"? A práve to denne je zákerné, pretože ak nejaké činnosti vykonávame denne, pravidelne a dlhodobo, začneme sa stávať tým, čo robíme. Človek sa necíti byť pijanom, ožranom, či alkáčom. Ale ak dlhodobo pravidelne pije, stáva sa ním.